URATUJMY PĘTLĘ 'WIERZBNO'!!!

 

Strona główna

Zdjęcia pętli 'Wierzbno'

Poprzyj protest przeciwko likwidacji

Napisali o pętli

Pętla ‘Wierzbno’ została oddana do użytku 30 października 1924 roku. W chwili utworzenia znalazła się na wysokości posesji Puławska 113. Pod tym adresem działała w okresie międzywojennym wielce zasłużona szkoła Władysława Giżyckiego.

Początkowo docierały tam linie 1 i 19, które pozwoliły na symboliczne 'zbliżenie do centrum miasta' południowych rejonów Mokotowa

 

Jak napisał na forum Gazety Wyborczej użytkownik andrzej_b2:

"Pętla Wierzbno w chwili utworzenia znalazła się na wysokości posesji Puławska 113. Pod tym adresem działała w okresie międzywojennym wielce zasłużona szkoła Władysława Giżyckiego (1875-1947), zupełne zapomniana przez władze oświatowe. Szkoła zajmowała teren b. zakładu uzdrowiskowego, który po I wojnie światowej był w stanie ruiny.
W. Giżycki wykorzystując fundusze z pożyczek i posagu żony uruchomił tu właśnie szkołę męską, dla około 800 uczniów, wywodzących się z najuboższych rodzin. Klasy lekcyjne były rozrzucone po całym terenie d. parku uzdrowiskowego, a nauka odbywała się nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych ale, gdy tylko pozwalały warunki atmosferyczne, i na wolnym powietrzu. Dyrektor na terenie założył ogród botaniczny i działki rolne do uprawiania przez uczniów. Zbudował boiska sportowe do siatkówki, koszykówki i korty tenisowe. Poza obowiązującym programem wprowadził dodatkowo naukę rzemiosł: stolarstwa, ślusarstwa, introligatorstwa – do wyboru uczniów. Dewizą szkoły było wychowanie człowieka zdrowego moralnie i fizycznie oraz przygotowanego do życia.
Szkoła W. Giżyckiego działała do wybuchu wojny 1939 r., kiedy to na skutek zarządzeń okupanta została zlikwidowana. W jej miejsce dyrektor uruchomił szkołę ogrodniczą, która w trybie tajnego nauczania funkcjonowała wg programu gimnazjalnego. Zorganizował też dwuletnie kursy przygotowawcze do szkół zawodowych wyższego stopnia (licealnego), w których uczniowie dobywali maturę. W tym stanie rzeczy, szkoła przetrwała do wybuchu Powstania Warszawskiego, kiedy to uległa zniszczeniu.
Na dawnym terenie Gimnazjum Władysława Giżyckiego, zwyciężyła koncepcja zabudowy osiedlowej. Po wojnie powstały tu domy mieszkalne, a przez dawną posesję szkoły przeprowadzono ul. Wojciecha Żywnego. Do tradycji edukacyjnych tego terenu nawiązywało tylko Technikum Elektryczne im. Synów Pułku, nawet nie im. Władysława Giżyckiego.
Likwidacja pętli tramwajowej Wierzbno wpisuje się w plan wymazania z pamięci przedwojennych tradycji tego terenu."