URATUJMY PĘTLĘ 'WIERZBNO'!!!

 

Strona główna

Historia pętli 'Wierzbno'

Zdjęcia pętli 'Wierzbno'

Napisali o pętli

Jeśli chcesz wspomóc uratowanie pętli 'Wierzbno' wyślij e-mail do Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ( biuroprezydenta@warszawa.um.gov.pl ) o następującej treści:

 

"Szanowna Pani Prezydent,

Zwracam się do Pana o zatrzymanie likwidacji symbolu przedwojennej Warszawy - pętli tramwajowej ‘Wierzbno’ znajdującej się przy ul. Puławskiej obok budynku Królikarni.

Pętla ‘Wierzbno’ została oddana do użytku 30 października 1924 roku. W chwili utworzenia znalazła się na wysokości posesji Puławska 113. Pod tym adresem działała w okresie międzywojennym wielce zasłużona szkoła Władysława Giżyckiego. Podczas okupacji prowadzono w tej szkole tajne nauczanie.

Do dziś na pętli ‘Wierzbno’ zachowało się 5 pojedynczych przedwojennch wysięgników sieci trakcyjnej modelu ‘Siemens’, które można w Warszawie zobaczyć już tylko tam. Są one unikalne i świadczą o wielkości międzywojennej stolicy Polski. Pętla ta przetrwała zawieruchę II wojny światowej, Powstanie Warszawskie, 50 lat realnego socjalizmu i 16 lat III RP.

Dziś pętla znajduje się w malowniczym miejscu, na skraju skweru otaczającego budynek Królikarni. Skwer ten jest miejscem spotkań i odpoczynku dla całych rodzin. Z pętli ‘Wierzbno’ od 10 lat wyjeżdżają zabytkowe tramwaje na okolicznościowe linie z okazji Mikołajek, Dnia Dziecka czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Linie te są zawsze oblegane przez mieszkańców stolicy, którzy dzięki temu mogą poczuć klimat przedwojennej Warszawy.

Pozdrawiam Panią serdecznie"